Studentské pokoje
Studentské pokoje
Doprava po celé ČR za 499 Kč.Při nákupu nad 12 500 Kč DOPRAVA ZDARMA
záruka vrácení peněz do 14 dnů
telefonické objednávky 728 035 684
Kontakty
16.Sep.2019

Nebojte se barev ve studentském a dětském pokoji

Nebojte se barev ve studentském a dětském pokoji

Začal nový školní rok a vy přemýšlíte, jak vylepšit svým dětem prostředí pro rozvíjení tvořivosti a relaxace, dětský nebo studentský pokoj? Jaké barevné kombinace zvolit? Dětská království a pokoje pro teenagery jsou zásadním prostorem, kde se děti po celou dobu svého dospívání rozvíjí, formují a učí. Jak by měl vypadat pokoj pro novorozence a jak pro adolescenta?

Při plánování rekonstrukce dětského pokoje, případně při tvorbě úplně nového, je jednou z důležitých otázek barva pokoje. Ta dokáže dítě rozvíjet a probouzet v něm novou energii, nebo naopak jej zklidnit.

Jak vymalovat dětský pokoj

Je nutné si uvědomit, že barevný pokojíček neznamená pouze natření stěn. Designéři doporučují natřít jen 30 % až maximálně 80 % plochy barvou. Zbylý povrch by měl zůstat bílý.

Alternativou k výmalbě stěn mohou být tapety, samolepky či v poslední době oblíbená kresba na zdi. Zaměřte se však před koupí na vlastnosti materiálu. Odchlipující se tapeta či samolepka, jejíž odlepení vás bude stát i kus omítky, vás jistě nepotěší.

Než se však pustíte do malování, kreslení či lepení, pečlivě si promyslete design místnosti a vytvořte si návrh. Budete pokládat koberec? Jaký nábytek a doplňky si představujete? Veškeré vybavení pokoje musíte dopředu ladit, abyste se tak vyhnuli barevnému chaosu, který bude připomínat cirkus.

Pohlaví a věk dítěte jako zásadní faktor

Barvy v dětském pokoji musí jednoznačně na dítě působit pozitivně. V opačném případě se můžete potýkat s problémy, jako jsou nesoustředěnost, kolísání nálady, apatie aj. Aby pokoj působil na dítě správně, musí mu být také uzpůsoben.

To znamená, že byste měli zejména respektovat pohlaví a věk dítěte. Pro dívky vybírejte spíše teplé odstíny, jako je oranžová, růžová či červená. Pro chlapce volte chladné tóny, například typickou modrou. Pokud pokojíček sdílí chlapec i dívka, doporučujeme zvolit kombinaci barev vhodných pro oba, například spojení zelené a modré.

Pokud připravujete dětský pokojíček pro novorozence, vyzkoušejte lila odstín, který dodává dítěti klid a vnitřní rovnováhu, navíc podporuje i jeho fantazii. Při volbě barvy pro mladší děti i adolescenty vždy myslete na to, jakou atmosféru má barva v pokoji naladit

Barvy, které podněcují přemýšlení a zlepšují koncentraci

Pokud chcete podnítit kreativitu a fantazii, zvolte fialovou či zelenou barvu. Tóny fialové a zelené uvolňují a uklidňují, zejména roztěkané a nervózní jedince (proto jsou vhodné například i pro děti s ADHD).

Nemusíte nutně do této barvy zahalovat celé zdi, efektu dosáhnete také stylovými barevnými skříňkami do dětského pokoje ve fialové či zelené barvě. Při poruchách soustředění vyzkoušejte modrou barvu. Ta pomáhá koncentraci, také podněcuje kreativitu a ulevuje od stresu a napětí.

Nábytek do dětského a studentského pokoje vybírejte zejména v bílé barvě nebo v přírodních tónech, například v dekoru dub sonoma. Tyto neutrální odstíny působí svěže, pozitivně a usnadňují učení.

Barvy vhodné pro relaxaci

Pro uklidnění a relaxaci světlé odstíny modré, tyrkysové a zelené. Modrá je barvou harmonie a míru, posiluje životní energii a v kombinaci se zelenou, která je barvou života a optimismu, uvolňuje a regeneruje duševní síly. Samotná zelená přispívá k emocionální rovnováze a tělesnému i duševnímu zdraví, tou v pokojích svých dětí šetřit nemusíte.

Když máte doma pecivála

Potřebujete svého potomka naopak trochu probrat a povzbudit? Jestliže chcete dodat interiéru studentského pokoje trochu energie, vyberte žlutou, oranžovou nebo červenou barvu

Žlutá je barvou radosti a povzbuzení, dávejte si však pozor, aby nebyla v místnosti dominantní barvou. Příliš mnoho žluté může působit negativně a způsobovat pocity smutku. Zvolte proto raději pouze menší plochy ve žluté barvě.

Pozor dávejte také s červenou barvou. I tato barva dokáže povzbudit tělo i mysl. Pokud to však s ní přeženete, může způsobit nesoustředěnost, často až agresivitu.Oranžová je skvělou volbou pro děti s nedostatkem sebevědomí, které jsou zakřiknuté a neprůbojné. 

Kombinace barev? Žádná věda!

Nechcete se svazovat pouze jednou barvou, ale máte strach, že zvolíte špatnou kombinaci barev do dětského pokoje? Spojování více barev není žádná věda, stačí se držet barevného schématu a těchto 3 pravidel:

  1. Na barevném schématu volte barvy, které spolu sousedí, nebo jsou v těsné blízkosti.
  2. Pro harmonický kontrast vybírejte barvy na barevném schématu ležící proti sobě.
  3. V místnosti kombinujte maximálně 3 barvy. Ty získáte rovnostranným trojúhelníkem na barevném schéma.

Kombinujte barvy citlivě

Psychologie barev do dětského pokoje

Bílá – Bílá barva je známá jako barva nevinnosti a čistoty. Rovněž také působí vzdušně, pomáhá temné místnosti se rozsvítit a opticky zvětšit. Ale na druhou stranu, všeho moc škodí a představa bílého koberce a dítěte s čokoládou.

Žlutá – Žlutá povzbuzuje, osvobozuje, působí vesele a navozuje teplo. Tato barva poutá pozornost, ale také unavuje oči, v extrémních případech může dokonce zhoršit zrak a vidění. Žlutá barva evokuje hněv, frustraci. Podle proběhlých výzkumů děti v místnosti vymalované na žluto častěji pláčou.

Oranžová – Slunečná oranžová je mezistupeň mezi červenou a žlutou. Je to velice teplá, veselá, hravá barva, která vyvolává pocit radosti. Pobyt v oranžové místnosti je velmi příjemný, avšak u některých dětí může vyvolat agresi a neklid.

Červená – Červená se nedoporučuje pro barvu stěn dětského pokoje, neboť je to velice akční, dobrodružná barva, při které se špatně usíná. Tato barva je plná energie, spojuje se s nebezpečím a láskou. Červená je však vhodná pro barvu doplňků, například dekoračních polštářků, dětských židliček apod.

Růžová – Bývá spokojována se vztahy a láskou. Jemnější a decentnější odstíny působí uklidňujícím dojmem. Růžová vyjadřuje ženskost, romantiku a chlapci či muži s oblibou v této barvě bývají považováni za zženštilé. 

Fialová – Purpurová ve všech odstínech působí velice melancholicky, neklidně a znepokojivě. V malém množství je však fialová optimální barvou dekorací do dívčích pokojíčků.

Modrá – Modrá barva je známá pro své uklidňující účinky. Navozuje pohodu, bezpečí, úspěch, ale pro své chladné odstíny není příliš veselá. Příliš modré může způsobit deprese a sklíčenost.

Zelená – Zelená je obdobně jako modrá velice uklidňující barva, která navozuje pocit bezpečí, klidu a štěstí. Podle výzkumů může tato přátelská barva zlepšit čtení u dětí. Zelený pokoj je velice zklidňující a uvolňující.

Hnědá – Zemitá hnědá barva je spojována s tradicí a domovem. Je velice usedlá a klasická, hnědá je barva jistoty a pořádku. Chceme-li tuto barvu dostat do dětského pokoje, stačí zvolit přírodní dřevěný nábytek. Hnědé odstíny se dobře hodí ke všem ostatním barvám, jsou tedy vhodné do dívčího i chlapeckého pokojíčku.

Šedá – Šedá barva je vnímána jako chladná, formální a nevýrazná barva bez emocí a evokuje pracovitost a preciznost. V kombinaci s výraznými barevnými prvky může být zajímavou volbou do dětského pokoje pro chlapce i dívky.

Černá – Do dětských pokojů se černá a příliš temné barvy nehodí, protože mohou působit smutně. Černá je barvou vzdoru a odporu, proto ji mají v oblibě teenageři, kteří se snaží najít svou cestu a styl.

Jakým barvám se vyvarovat?

Do dětských a studentských pokojů nevybírejte příliš tmavé tóny, které u dětí vzbuzují chmury a depresivní myšlenky, například černou nebo tmavě modrou.

Vždy pamatujte na to, že barva působí na psychiku dítěte či mladistvého, která je zvláště v době dospívání křehká. Proto myslete na pravidlo, že méně je více, a pokoj netvořte příliš křiklavý a barevně intenzivní. Inspirovat se můžete například v kompletních sestavách do dětského pokoje.

Modro zelená kombinace v dětském pokoji

Další zajímavé zdroje