S přibývajícím věkem tráví naše děti stále více času za psacím stolem. Obyčejný psací stůl tak pro ně nemusí být to pravé ořechové. Správná poloha při sezení je rozhodující pro zdravý růst a vývoj dítěte. Dlouhodobé sezení v nesprávné poloze může způsobit nejrůznější zdravotní problémy, ať už se jedná o špatné držení těla, napětí v oblasti krku a zad, tlak v oblasti zápěstí nebo může mít za následek i abnormální růst kostí. Když zařizujete studijní prostor pro vaše děti, mějte na paměti, že klíčem k podpoře správných studijních návyků je učinit prostor nejen pohodlným ale i zábavným. Pokud budou vaše děti vědět, že je tento koutek určen jen pro ně, mohou si dokonce chvíle, kdy musí plnit domácí úkoly, užívat.
Přečtěte si pár tipů, jak správně vybrat psací stůl do dětského pokoje:
1. Vyberte správnou velikost stolu
Určitě budete sváděni k tomu, abyste k vybavení studijního prostoru vašeho dítěte použili klasický stolní stůl pro dospělé. Pro dítě však bude pohodlnější, když bude sedět v rovině a bude se tak moci více soustředit na svou práci. Příliš nízký pracovní stůl může způsobit, že se bude dítě nepřirozeně hrbit, naopak u příliš vysokého stolu dochází k nadměrnému namáhání krčních svalů a ramen. Proto raději vybírejte stůl, který je svou velikostí vhodný aktuální výšce vašeho dítěte.
2. Investujte do kvalitní a pohodlné židle
Kvalitní židle je základem zdravého sezení. Je nesmírně důležité, aby se chodidla dětí dotýkala při sezení podlahy. Lýtko by mělo svírat pravý úhel se stehnem. Židle s nastavitelnou výškou je tak nejlepší volbou v době, kdy děti rostou. Pokud nemáte možnost upravit výšku židle, použijte pod nohy dítěte nějakou podložku.
Základní pravidla pro správnou polohu v sedě:
• Nohy by měly být ohnuty v kolenou do pravého úhlu a chodidla položena celou plochou na podlaze.
• Paže by měly spočívat na pracovní ploše v uvolněné poloze.
• Stoly a školní nábytek by měly být výškově nastavitelné.
• Sedadlo by mělo být nakloněno dopředu přibližně o 2 stupně.
• Opěradlo by mělo být přizpůsobeno zádům a mělo by podporovat bederní oblast.
3.Pečlivě naplánujte úložný prostor
Mějte na paměti, že objem domácích úkolů poroste s věkem dítěte, proto nezapomínejte na dostatečný úložný prostor. Nejlepší stůl bude mít zásuvky, police a oddíly přístupné ze sedící polohy bez zbytečného namáhání. Pokud máte dostatek místa v blízkosti stolu, kde můžete umístit různé poličky a regály, stůl s jednou nebo dvěma zásuvkami by měl být pro vaši ratolest dostačující. Pokud však váš stůl potřebuje pojmout více úložného prostoru, volte spíše stoly s hlubokými zásuvkami a poličkami.
4. Nezapomínejte na vystavovací část
Součástí mnoha stolů jsou různé tabule, nástěnky či nástěnné police, které dětem umožňují vystavit si oblíbené hračky, jejich projekty a výtvory. Jejich studijní koutek tak bude mnohem útulnější.
5. Ujistěte se, že každodenní pomůcky jsou snadno přístupné
Psací potřeby a ostatní nástroje, které se často používají, je dobré mít na otevřeném místě. Doplňte dětský psací stůl o praktické nádoby na tužky, pera, zvýrazňovače, nůžky, barevné sponky na papír a další pomůcky pro každodenní použití.
6. Nezapomeňte na vhodné osvětlení
Jednou z posledních věcí, kterou musíme mít na paměti při výběru psacího stolu, je vhodné osvětlení. Pokud vaše dítě píše pravou rukou, světlo by mělo přicházet zleva a naopak. Ideální stolní lampička by měla být nastavitelná a měla by zajišťovat dostatečný přísun jasného světla.
Věříme, že vám tento stručný návod pomůže vybrat ten správný psací stůl, a že se učení stane pro vaše děti zábavnější. Naši nabídku dětských psacích stolů si můžete prohlédnout zde