Při práci za pracovním stolem je nejdůležitější poloha těla. Se správným držením těla vám pomůže jednoduché pravidlo pravých úhlů. Pamatujte si:
Práce na počítači je velkou zátěží pro oči. Abyste jim alespoň trošku odlehčili, měl by od nich obrazovka počítače být ve vzdálenosti 40–70 cm nebo na délku paže. Horní okraj obrazovky by měl být ve výšce očí. Pokud nemáte monitor s nastavitelným stojanem, postavte jej třeba na staré krabice nebo nepoužívané knihy.
Práce na notebooku dává vašemu tělu extrémně zabrat. Lidé totiž mají tendenci se k němu hrbit. Jak by ne, když máte většinou dohromady obrazovku i klávesnici. V tomto případě je nejlepší notebook postavit na stojan, díky kterému upravíte výšku monitoru, a připojit k němu externí klávesnici, případě druhý monitor.
Při dlouhé práci v jedné poloze začne být vaše tělo strnulé a přestanete se na práci soustředit. Ideální proto je střídat sezení se stáním, a to každých 30-40 minut. V každé poloze zapojujete jiné svaly, takže je zátěž optimálně rozložena. Podle nařízení vlády je práce s počítačem chápána jako práce se zrakovou zátěží, a proto musí být po každých 2 hodinách přerušena bezpečnostními přestávkami v délce 5-10 minut. Obecně se však doporučuje si přestávku dělat po každé hodině práce. Ideálním stavem je mít 5minutovou přestávku každé půl hodiny.
Židli také můžete čas od času vyměnit za gymnastický míč. Při práci vestoje můžete stát na balanční podložce, díky které budete zároveň posilovat.
Pokud budete při práci sedět na špatné židli, mohou se dostavit:
Stojíte před otázkou, jak vybrat stůl do pracovny? Máte hned několik možností. Buď zvolíte klasický PC stůl, nebo elektricky polohovatelný stůl. Vhodný pracovní stůl se úzce pojí se správným sezením a je nezbytným vybavením ergonomicky zařízené kanceláře.
Klasický psací stůl by měl mít pevnou výšku pohybující se mezi 70–75 cm. Šířka a délka pracovní desky by měla být taková, aby se vám na pracovní plochu pohodlně vešlo vše, co pro práci potřebujete. Tedy monitor či notebook, klávesnice, myš a případně repráčky. Nejlepší jsou klasické stoly se zásuvkami po straně. Sáhnout můžete i po stole s výsuvem na klávesnici. Dejte si však pozor, aby byla dostatečně prostorná i pro práci s myší.
Obrázek: Designový stůl s úložným prostorem.
Nevíte, co je polohovatelný nebo výškově nastavitelný stůl? Jedná se o výrobek, jehož výšku můžete měnit podle toho, zda chcete u práce stát či sedět. Výšku stolu je obvykle možné nastavit v rozmezí 70–116 cm, záleží na modelu. Výškové nastavení je možné provádět buď ručně, a to pomocí kliky nebo zarážecích kolíků, nebo elektricky, což je mnohem pohodlnější.
Elektrické polohovatelné stoly jsou ideální volbou pro děti, se kterými budou růst. Proto se jim někdy říká rostoucí stoly. Rostoucí stoly pro děti mají obvykle i nastavitelný sklon pracovní desky. Věděli jste, že při psaní by měl být sklon pracovní plochy 10–16° a při čtení 35°? Tento komfort vašim nejmenším tak můžete hravě dopřát.
Abyste dokázali splnit veškeré nároky správného sezení u PC, musíte mít vhodnou židli. V tomto ohledu se vám rozhodně vyplatí investice do ergonomické židle. Pamatujte, že neinvestujete jen do židle, ale především do vlastního zdraví.
Co všechno by měla mít správná ergonomická židle?
Pokud si pro pracovnu můžete vyčlenit celý jeden pokoj, máte velké štěstí. Můžete si ji totiž zařídit přesně podle svých požadavků. V kanceláři by měl být především pořádek, s čímž vám pomohou kancelářské sestavy zahrnující kromě stolu také skříňky, police, regály a další kancelářský nábytek. Všechny kusy jsou ve stejném dekoru, takže pracovna bude působit profesionálním dojmem.
Obrázek: Kompletní vybavení pracovny ve stejném designu.
V případě, že si nemáte možnost si celý pokoj přestavět na pracovnu, zařiďte si pracovní kout. Jediným místem, kde nemůžete pracovat, je ložnice. Pokud není zbytí a v ložnici být musí, oddělte jej od zbytku místnosti například paravánem nebo regálem. V pracovním koutě by nemělo být nic, co by vás rozptylovalo od práce.
Pracovny, ve kterých je počítač, spousta knih, šanonů a dokumentů, vyžadují použití nedráždivých barev. Zvolená barva by měla podpořit vaše soustředění a zaujetí pro duševní práci. Zahalte svoji kancelář do zemitých a teplých odstínů, například: béžová, světle hnědá, meruňková, žlutá nebo zelenkavá.
Abyste se při práci doma cítili dobře a v pohodě, je důležitý dostatečný přísun světla. Přirozené světlo by mělo jít oknem. Nemělo by se však odrážet v monitoru PC, ani by vám nemělo dopadat přímo do obličeje. Umělé osvětlení by mělo jít minimálně ze dvou zdrojů:
Osvětlení na pracovním stole by vás nemělo oslňovat, zářivka by měla být zcela ukryta pod stínidlem. Vzhledem ke střídání činností je vhodné zvolit stolní LED lampu s nastavitelnou intenzitou světla.
Práce z domova není bohužel jen o správné židli, pracovním stole a dalším nábytku, který vám usnadní organizaci (skříňky, police a regály). Ke své práci někdy potřebujete techniku Často je k té technice také potřeba servis.
„Plošná práce z domova není v Česku možná, myslí si personalisté. Podle průzkumů sice až 20 procent zaměstnanců pracuje v kancelářích, ve skutečnosti by však plnohodnotně a dlouhodobě mohli práci z domu vykonávat jednotky procent.“
Někteří z nás často pro optimální pracovní prostředí potřebují výpočetní a telekomunikační techniku:
I pokud tuto techniku doma máte, ať již vypůjčenou či vlastní, není ještě vyhráno. Technika může být zastaralá, může potřebovat servis či aktualizace. Pokud jste méně techničtí, můžete se s „opravou“ natrápit.