Malování obývacího pokoje není činnost, kterou budete mít hotovou za půl dne. Proto je dobré si ji naplánovat na dny volna. Například víkendy nebo státní svátky. Nejlepší je si počkat na teplé slunečné počasí, kdy můžete dostatečně větrat, čímž se urychluje proces schnutí.
Do natírání se však můžete pustit i v zimě. Suchý vzduch v kombinaci s vytápěním malování vyhovuje. Nátěr schne rychle, a navíc moderní barvy nezapáchají. Pokud se rozhodnete pro vymalování od profesionálního malíře pokojů, je dost pravděpodobné, že v zimě dostanete lepší cenu než v létě.
Pokud neplánujete kompletní rekonstrukci, vybírejte barvy do obývacího pokoje podle stávající obývací sestavy nebo podle barvy podlahy. Nezapomeňte zohlednit také množství denního světla, které do místnosti proudí. Pokud do něj celý den svítí sluníčko, je lepší se vyhnout barvě žluté a oranžové a raději zvolit sytější odstíny zelené nebo béžové.
Nevíte, pro kterou barvu se rozhodnout? Možná vám pomůže, když budete vědět, jak na vás barva bude působit, případně jaké jsou vhodné kombinace barev.
Pokud chcete vymalovat v dětském pokoji, přečtěte si článek Dětský pokoj: Jak barvy ovlivňují chování.
Obrázek: Zelená barva uklidňuje a skvěle doplňuje bílý nábytek.
Do obýváků se obecně nejlépe hodí bílá, světle zelená, levandulová, šedobéžová nebo kakaově hnědá barva. Mezi nevhodné barvy patří všechny ostré a výrazné barvy, které mohou působit rušivě.
Pomocí barev můžete místnost opticky zmenšit, zvětšit, zkrátit nebo prodloužit, ale také jí dodat či ubrat světlo. Můžete díky nim v pokoji vytvořit atmosféru, která vás vyzve k aktivitě nebo k relaxaci. Při volbě barev vždy vycházejte z rozmyšleného návrhu a respektujte obecně platné zásady:
Malba, ale také tapety jsou nejjednodušším způsobem, jak pokoji vtisknout nový výraz. Jakým způsobem to provést?
Nejčastěji jsou všechny stěny v obývacím pokoji vymalovány stejnou barvou. Novou dynamiku pokoji dodáte, pokud jednu stěnu vymalujete výraznější barvou. Zpravidla by to měla být stěna naproti oknu. Kromě barvy však stěnu můžete ozvláštnit i fototapetou s motivem či 3D zdobením.
Maximalismus je jeden z hlavních interiérových trendů, který se prosazuje v tomto desetiletí. Jedním z jeho poznávacích znamení je výmalba stropu. Rozhodnout se můžete pro pestrobarevné provedení nebo dát přednost barvě tón v tónu.
V případě, že máte vysoké stropy a bílé stěny, zvolte tmavou barvu, v případě nízkého stropu sáhněte po chladnějších odstínech modré nebo fialové.
Obrázek: Kromě výmalby můžete zeď oživit tapetou.
Velmi elegantně a zároveň netradičně působí strukturovaná zeď. Použít můžete různé druhy stěrek, barvu aplikovat zmačkanou hadrou nebo použít metodu tečkování či tupování.
Mramorování docílíte nanesením více barev pomocí hadru omotaného na válečku nebo houbičkou.
Inspiraci pro výmalbu obýváku můžete hledat v přírodě a vsadit na přírodní materiály a barvy nebo využít rozsáhlých vod internetu. Mějte oči otevřené a všímejte si bydlení svých známých nebo si pokoj navrhněte v některém z přístupných plánovacích programů.
Než namočíte váleček do barvy, měli byste nejdřív pokoj na zkrášlovací proceduru připravit a po ruce mít všechno potřebné. Co by nemělo chybět na nákupním seznamu:
Mezi každou fází malování je důležité udržovat pořádek. Po škrábání tedy nečistoty vysajte a vzniklé fleky odstraňujte ještě za čerstva.
Dobrá rada: Kolem zárubní dveří, zásuvek, vypínačů a oken nalepte malířskou papírovou izolepu, která předměty ochrání od barvy. Díky tomu bude následný úklid jednodušší.