Role barvy v interiéru
Lidské oko dokáže rozlišit minimálně 10 tisíc barev, přičemž cvičené oko jich rozliší až 3krát tolik. Proto je důležité, abyste do interiéru vybrali barvy, které k sobě budou ladit. Obecně se pracuje s barvami základními, tedy čistými a doplňkovými. Díky této kombinaci můžete vytvářet kontrasty a různé kombinace. Pomocí barev svůj příbytek jednoduše přetvoříte.
Barvy nejsou jen k dekorování. Dokážou navodit určitou atmosféru, ale také ovlivňovat naše psychické rozpoložení a náladu. Kromě toho si umí pohrát s optikou. Víte, že světlé barvy interiér zvětšují a tmavé naopak zmenšují? Nebo když chcete opticky snížit strop, vymalujete jej tmavší barvou? A když chcete, aby interiér působil jednotně, zvolíte na podlahách stejné barevné provedení?
Obrázek: Světlé barvy pokoj opticky zvětšují.
Při výběru barvy nezapomeňte zohlednit, na jakou světovou stranu máte pokoj či byt orientovaný. Nezapomeňte také vzít v potaz, jak bude barva vypadat při denním, ale také umělém světle.
Seznamte se s barvou slunce: představujeme žlutou
Žlutá je barvou slunečních paprsků. Evokuje teplo, pocit štěstí a radosti. Obecně můžeme říct, že jde o veselou barvu, která dokáže prozářit i tmavé a studené místnosti. Pamatujte však na pořekadlo: všeho s mírou. Ve velkém množství nebo při použití příliš intenzivní žluté může barva vyvolat špatnou náladu, frustraci a někdy dokonce i hněv.
Obecně se hodí do místností orientovaných na sever a východ, jelikož jsou chladnější a trpí nedostatkem slunce. Žlutá se nedoporučuje do interiérů orientovaných na jih a západ, protože by zde působila příliš silným až agresivním dojmem. Přebytek žluté totiž vysává energii.
Žlutá: v jaké míře a v jakém odstínu?
Pokud se rozhodnete pro žlutou barvu na zeď nebo jinou velkou plochu, zvolte raději světlé a jemné odstíny žluté. Určitě se nedoporučuje malovat intenzivní žlutou nebo vsadit na velké lesklé plochy v této barvě. Jestliže chcete výraznou žlutou, zvolte ji jen na jednu stěnu. Silného kontrastu dosáhnete, pokud na ni umístíte třeba černé police či regál.
Obrázek: Na žluté stěně bude skvěle vypadat černá police.
Jestliže chcete interiér prozářit, vsaďte na žlutou barvu na záclonách nebo závěsech. Skvěle bude vypadat také na potazích či povlacích, doplňcích nebo jednotlivých žlutých kusech nábytku. Potahy a povlaky by však měly být snadno pratelné. Přeci jen je špína na této barvě dost vidět.
Na co si dát pozor? Především na žluté koberce! Nejenže se brzy ušpiní, ale navíc vás mohou znervózňovat. V přírodě je žlutá barva signálem nebezpečí a přesně tak na vás může působit žlutý koberec na podlaze.
Žlutá může mít celou řadu odstínů, například:
- kanárkovou,
- pampeliškovou,
- kukuřičnou,
- citronovou,
- hořčicovou,
- okrovou,
- medovou apod.
Kam se žlutá nehodí?
Vzhledem k tomu, že žlutá podporuje myšlení, kreativitu a aktivitu, není ve velké míře vhodná do ložnice, která by měla působit spíše relaxačně.
Obrázek: Žlutá v ložnici by měla být jen decentní.
Intenzivní žlutá není vhodná do dětských pokojíčků pro malá miminka, protože na děti může působit rušivě. U starších dětí a studentů není se žlutou problém.
Obrázek: Žlutý nábytek nemusí být vhodný pro úplně malá miminka.
Žlutá v kombinaci s…
Žlutou je možné zkombinovat s celou řadou teplých i studených odstínů. Krásně působí kombinace žluté a chladnější barvy, která dokáže zmírnit její „záři“:
- modrá,
- šedá,
- zelená,
- hnědá,
- švestková,
- levandulová,
- béžová,
- oranžová,
- červená,
- bílá.
Šedá a žlutá barvou roku 2021
Podle odborníků z Pantone Color Institute jsou pro rok 2021 ikonické hned dvě barvy, a to jasně žlutá a základní šedá. Obvykle bývá barvou roku jen jedna barva. Letos však dostala prostor tato barevná kombinace, jelikož symbolizuje spojení síly a optimismu, tedy dvě vlastnosti, které dokonale vystihují současnou situaci.
- Šedá odkazuje k vytrvalosti a síle a navíc podporuje myšlení.
- Žlutá je štěstí, radost, nadějte a teplo. Kromě toho podporuje kreativního ducha a aktivitu.
Obecně se doporučuje s těmito barvami pracovat následovně. Šedá by měla být dominantní pro větší plochy, tedy pro stěny, výmalbu nebo nábytek. Zkombinovat ji můžete s neutrální bílou nebo teplou žlutou, která své místo najde na menších plochách a dekoracích. Kombinaci šedé a žluté volte v interiéru do společenských místností nebo tam, kde je potřeba myslet. Pokud potřebujete inspiraci pro barevné uchopení obýváku, rozhodně neuděláte chybu s šedou a žlutou. Své místo najdou také v pracovnách či studentských pokojích.
Jednotlivé místnosti ve žlutém kabátku
Jak můžete žlutou barvu zakomponovat do jednotlivých místností v bytě?
Žlutá barva se hodí do předsíní a koupelen. Obecně se jedná o menší a tmavší prostory, které žlutou opticky zvětšíte, a dodáte jim optimistický nádech.
Žlutou můžete nechat vstoupit také do pracovny. Podporuje totiž dobrou náladu, myšlení a kreativního ducha. Vsadit můžete na výmalbu jedné ze stěn nebo žlutý nábytek. Zkuste do místnosti postavit třeba žlutou komodu, regál či knihovnu.
Stejně jako červená a oranžová podporuje i žlutá chuť k jídlu. Proto by neměla chybět v kuchyni či jídelně. Jídlo se vám bude nejen dobře jíst, ale také připravovat. Žlutou můžete vymalovat stěnu nebo si v této barvě pořídit jeden ze spotřebičů.
Kde jinde se žlutá uplatní lépe než v obývacím pokoji. Díky tomu, že navozuje pozitivní atmosféru, neměla by v tomto pokoji rozhodně chybět. Není však potřeba jej celý malovat na žluto. Vsaďte na letošní kombinaci šedé a žluté nebo bílé a žluté. Skvěle bude v šedo-bílém interiéru vypadat žlutá sedačka, křeslo nebo komody.
Obrázek: Odstíny žluté skvělé ladí s bílými a šedými tóny.
Žlutá jako doplněk
Žlutá je ideální doplňkovou barvou. Do interiéru si tedy najde cestu jako barva doplňků. Kde všude se může objevit?
- Na záclonách a závěsech,
- povlacích na polštáře,
- přehozech a dekách,
- obrazech a dekoračních předmětech,
- podsedácích a ubrusech.
Nebojte se žlutou do interiéru pozvat ani vy!