V běžně dostupných čistících přípravcích se často objevují škodlivé látky, o jejichž účincích nemusíte mít vůbec ponětí. Součástí chemických detergentů bývají nezdravé fosfáty, triclosan, ropné deriváty, chlor, formaldehyd, EDTA, syntetické vůně, barviva, optické rozjasňovače a další.
Tyto látky vám přitom udělají nejen průvan v peněžence, ale také mohou způsobovat podráždění kůže, očí a někdy přímo alergii. Kromě toho znečišťují životní prostředí.
Esenciální oleje krásně voní a navíc mají antibakteriální účinky.
Pro výrobu eko prostředků budete potřebovat suroviny, které s velkou pravděpodobností najdete ve spíži. O které se jedná?
Pomocí těchto základních ingrediencí si můžete vyrobit čisticí prostředky, které v domácnosti využijete pro údržbu od stropu až po koberce.
Pro výrobu budete potřebovat:
Bylinky rozdrťte v hmoždíři nebo v míse paličkou na maso a smíchejte s octem. Směs nalijte do uzavíratelné nádoby a nechte 5−7 dní louhovat. Po uplynutí této doby nálev sceďte a zřeďte s vodou v poměru 1:1. Trochu čističe nalijte do rozprašovače a zbytek uchovávejte v uzavíratelné nádobě. Před každým použitím přidejte do směsi několik kapek (2–3) esenciálního oleje.
Použít jej můžete pro čištění myčky. Na myčce nastavte cyklus mytí myčky a do hlubokého talíře nalijte zhruba půl hrnku čističe. Talíř položte do horního koše a spusťte program.
V koupelně s ním spolehlivě odstraníte usazeniny vodního kamene ve sprchovém koutě nebo na hlavici sprchy. Sprchový kout směsí postříkejte a nechte zhruba 1 hodinu působit. Poté čistič omyjte a plochy vyleštěte do sucha. Usazeniny z hlavice sprchy odstraníte tak, že ji zamotáte do hadru namočeného v čističi. Směs nechte působit přes noc a ráno hlavici jen opláchněte.
Připravte si:
Všechny přísady smíchejte a nalijte do rozprašovače. Směs poté aplikujte na zrcadla, skla oken nebo jiné skleněné plochy. Vyleštěte měkkým hadříkem, který nepouští vlákna.
Pro výrobu budete potřebovat:
Všechny ingredience smíchejte dohromady a nalijte do uzavíratelné nádoby. Prostředek je vhodný pro odstraňování skvrn z koberců. Trochu směsi naneste na koberec a nechte zhruba 5–10 minut působit. Skvrnu se pokuste odstranit starým zubním kartáčkem, místo poté otřete hadříkem namočeným v teplé vodě.
Pro čištění koberců můžete využít také jen samotnou sůl. Kromě odstranění skvrn dokáže i krásně rozjasnit barvy. Koberec posypte solí a nechte asi hodinu působit. Poté ji vysajte vysavačem.
Sůl dokáže rozjasnit barvy na koberci.
Připravte si:
Do odpadu nejdříve nasypte hrnek sody, přilijte dva hrnky horké vody a po několika minutách vsypte druhý hrnek sody, zalijte octem a zbytkem horké vody. Směs nechte v odpadu působit asi 20 minut a poté jej propláchněte.
Citron je stejně jako ocet skvělým pomocníkem v boji proti vodnímu kameni. Stačí, když jím potřete například nerezové vodní baterie nebo dveře sprchového koutu a necháte 15 minut působit. Poté stačí povrch opláchnout vodou a vyleštit do sucha.
S citronem bez námahy vyčistíte také mikrovlnnou troubu. Do misky s vodou stačí nakrájet citron, případně další citrusové plody, misku vložit do trouby a troubu nechat běžet na nejvyšší výkon zhruba 15 minut. Po vypnutí stačí jen vnitřek vytřít vlhkým hadříkem. Jednoduše tak odstraníte mastnotu i zaschlé zbytky od jídla.
S údržbou nerezových ploch vám pomůže olivový olej. Nejdříve povrch nahrubo očistěte hadříkem a poté použijte hadřík namočený v olivovém oleji, díky kterému získá povrch oslnivý lesk.
Velký neboli generální úklid, který se dělá zpravidla na jaře před Velikonocemi, v létě, před Vánocemi, ale i v období virových a bakteriálních onemocnění, si pečlivě rozplánujte. Každý den se věnujte jedné místnosti a práci si zbytečně nepřidělávejte.
Jako první se začněte věnovat ložnici, jelikož tam se pořádek udržuje nejsnadněji. Samozřejmostí je převlečení ložního povlečení, ale také péče o matraci. Matraci vysajte ze všech stran a nechte v pokoji s otevřenými okny alespoň hodinu vyvětrat.
Poté se vrhněte na utírání prachu. Prach utírejte směrem shora dolů. Začněte tedy u lustru a skříní a pokračujte níže připevněnými poličkami. Dále vyleštěte povrchy, které to vyžadují, a naposled vytřete či vysajte podlahu.
Vyperte ložní povlečení a matraci vysajte.
Ložní prádlo vyrobte v domácím prášku na praní. Budete potřebovat:
V dostatečně velké míse smíchejte sodu na praní a vločky mýdla. Jemné struktury dosáhnete, pokud prášek rozmixujete v mixéru. Esenciální olej zpracujte buď přímo do směsi, nebo přidávejte ke každému praní. Jeden prací cyklus vyžaduje 2 − 3 lžíce pracího prášku. V případě, že perete ve studené vodě, je lepší nechat směs rozpustit ve vodě horké a poté ji přidat k prádlu.
Z obývacího pokoje vyhoďte vše, co se vám již nehodí. Na poličkách či ve vitrínách si své místo často najdou různé dekorace, které slouží jen jako lapače prachu. Zeptejte se například partnera nebo dětí, co by z obýváku vyhodili.
I zde uklízejte směrem odshora dolů. Vyperte závěsy, záclony a další textilie. Setřete prach z nábytku a vystavených dekorací. Podlahu a čalouněné sedačky uklízejte až na konec.
Čalouněný nábytek uklízejte až na konec.
Na výrobu domácí leštěnky si připravte:
Při leštění povrchu nábytku nakapejte stejná množství olivového oleje a citronové šťávy na hadřík, kterým budete nábytek ošetřovat.
V koupelně začněte vždy mytím obkladů. Pokud máte koupelnu bez obkladaček, tento úkon vám odpadá. Mytí obkladů zabere nejvíce času, jelikož většinou sahají od stropu až k podlaze. Zaměřte se na spáry, kde se drží prach a plíseň.
V úložných prostorech proberte kosmetiku s prošlou spotřební dobou a vyhoďte prázdné obaly od krémů či šamponů. Vyleštěte zrcadla a skleněné plochy. Vyperte nebo opláchněte podložky před vanou, umyvadlem a toaletou. WC umyjte stejným způsobem, jak jej udržujete v čistotě to po celý rok.
Připravte si:
Do mísy ze skla dejte jedlou sodu a kyselinou citronovou. S kyselinou pracujte v rukavicích. Suché ingredience lehce vlhčete vodou z rozstřikovače. Vystačíte si zhruba se dvěma zmáčknutími pumpičky, směs by měla být spíše suchá. Přidejte esenciální olej a dobře promíchejte.
Poté ji napěchujte do formiček nebo v rukách zpracujte do nějakého tvaru a nechte schnout celou noc. Po uschnutí šumivky skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Při používání nechte šumivku zcela vyšumět a až poté záchod spláchněte.
V kuchyni a jídelně se pořádek udržuje nejhůře, protože se tam neustále tvoří. Při úklidu věnujte péči především troubě a sporáku. Možná tomu nebudete věřit, ale pečení ve špinavé troubě může negativně ovlivňovat chuť připravovaného jídla.
Neméně důležitá je také lednice, ve které skladujete veškeré potraviny. Při generálním úklidu z ní vyhoďte veškeré prošlé potraviny, zbytek vyskládejte ven a vnitřní prostor umyjte nejlépe octovou vodou. Vhodným prostředkem otřete také jídelní stůl a židle.
Moderní jídelní sestava pro celou rodinu.
Úklid trouby po delší době je náročný, proto byste jej měli provádět pravidelně, alespoň jednou za měsíc. V budoucnu vám to ušetří hodně práce i fyzické energie.
Pokud vaříte na plynu, odstraníte z povrchu i litinových mříží mastnotu pomocí octa. V neředěné formě jej nalijte na zaschlá místa a nechte působit celou noc. Další den stačí povrch setřít mokrým hadříkem se saponátem. V případě, že jsou plochy hořáku obzvláště zanesené, sejměte je, posypte jedlou sodou a postříkejte octem. Vytvoří se pěna, která připáleniny uvolní.
Péče o keramickou desku vyžaduje citlivý přístup, snadno se totiž poškrábe. S mastnotou zatočí citronová šťáva. Stačí jí povrch potřít a poté omytý vlažnou vodou. Zaschlé skvrny jednoduše odstraníte šťávou z cibule. Rozkrojenou cibulí nečistoty potřete a šťávu nechte působit celou noc. Druhý den ráno stačí nečistoty jednoduše setřít.