Až si položíte otázku, jak vymalovat ložnici, pamatujte na to, že barva se výrazně podepisuje na tom, jak se budete v pokoji cítit. A to nejen v ložnici, ale také například v obývacím pokoji. I při výmalbě dětského pokojíčku hraje barva důležitou roli. Pro aktivní děti se hodí úplně jiná barevná paleta než pro děti klidnější.
Při výběru barvy do ložnice budete stát před dvěma možnostmi. Buď zvolíte barvy teplé, nebo barvy studené. Podle čeho se rozhodnout?
Mějte na paměti, že rozdíl ve vnímání skutečné teploty v místnosti může být díky výmalbě až 7 °C.
Barvy však nepůsobí jen na psychiku. Pohrávají si i s prostorem. Proto pamatujte, že tmavé barvy prostor zmenšují, světlé naopak zvětšují. Jestliže spíte v malé ložnici, cítili byste se v ní při tmavé výmalbě příliš stísněně.
Tmavé barvy se hodí pouze do velkých ložnic.
Velký vliv na vnímání velikosti prostoru má výmalba stropu. Čím světlejší barvu zvolíte, tím větší se vám bude místnost jevit. Naopak tmavá barva stropu pokoj opticky sníží. To se může hodit v případě, že spíte v místnosti s vysokými stropy, kvůli kterým nepociťujete v ložnici útulnou atmosféru.
Pamatujte, že v ložnici by se neměly používat více jak 2 hlavní barvy. Kombinace barev by měla být buď co nejvíce podobná, nebo naopak kontrastní. Pro kontrast se rozhodnou pravděpodobně odvážnější jedinci.
Soužití s dominantní barvou ložnice si můžete nejdříve vyzkoušet nanečisto. Jak na to?
Při výběru kombinace barev do ložnice se držte pravidla 60–30–10, které odpovídá poměru barev v procentech. Tedy:
Barvy v ložnici by měly uklidňovat. Mezi nejoblíbenější se řadí tzv. barvy kůže, od bílé po čokoládově hnědou. Obecně se trendy moderních ložnic přiklánějí spíše k přírodním barvám. Také nábytku do ložnice dominuje buď masiv, nebo nábytek s dřevěným dekorem.
V oblibě jsou především přírodní barvy.
Kromě přírodních barev se můžete inspirovat i následujícími barvami:
Kromě dominantní barvy budou v ložnici ještě barvy tzv. akcentní. Akcentní barvy se používají na výmalbu části stěn, ale objevit se mohou i na čalounění, dřevěném nábytku nebo povlečení. Tyto barvy by měly být buď tmavší, nebo světlejší, než je dominantní barva.
Skvěle vypadá kombinace barev tón v tónu, ale můžete zvolit i kontrastní barvy. Kontrastní barva by však měla být zvolena jen decentně. Objevit se může v ložnici na povlečení, závěsech nebo dekoracích, tedy na takových místech, kde ji můžete jednoduše nahradit za jinou až se vám „přejí“.
Barevné doplňky se dají snadno změnit.
Bytoví designéři se řídi pravidlem, že nejtmavší barva patří za postel, kde vypadá nejlépe. Abyste místnost oživili, můžete zeď doplnit například tapetou s hlavním motivem. Motiv by však měl být decentní. Jestliže se rozhodnete pro výraznější, měl by být jen jeden. Obecně se tapeta doporučuje dávat jen na jednu stěnu, případně na její část.
Podle principů tradičního čínského učení o harmonii v prostoru je ložnice nejdůležitějším prostorem v domě či bytě. Naše tělo se zde totiž regeneruje, uzdravuje a naplňuje milostný život. Proto byste zařizování této místnosti měli věnovat maximální pozornost.
Postel by neměla stát v přímé linii s dveřmi. Z postele byste na dveře měli dobře vidět, abyste mohli v ložnici klidně odpočívat. Postel by měla být přístupná z obou stran a čelem přiražená ke zdi. Na stěně za hlavou by nemělo nic viset. Pod postelí by měl být volný prostor, aby zde mohla volně proudit energie.
Postel by měla být umístěná čelem ke stěně.
Podle Feng Šui do ložnice nepatří žádná elektronika, ale ani cvičební stroje. Toto vybavení totiž ničí pozitivní energii a přispívá k celkové nepohodě, která se odráží na nekvalitním spánku. Ani rostliny do ložnice nepatří. A pokud ano, tak jen ty se zaoblenými listy.
Jestliže si chcete do této místnosti pověsit obraz, dobře jej vybírejte, jelikož právě obrazy jsou výraznými nositeli energie, a proto je důležité s nimi zacházet opatrně a uvědoměle.