Péče o masiv
Masiv se dlouhodobě těší velké oblibě, i když ho v nábytkářském průmyslu často nahrazuje lamino nebo jiné velkoplošné materiály na bázi dřeva.
Péče o masiv se odvíjí od jeho povrchové úpravy. Jestliže je nábytek lakovaný, vystačíte si při úklidu pouze s vlhkým a suchým hadříkem. Nikdy nepoužívejte při úklidu přípravky obsahující organická rozpouštědla, jelikož ta by mohla lak nenávratně poškodit. Další povrchové úpravy můžete ošetřovat prostředky na bázi oleje či vosku, které zabraňují působení vlhkosti.
Nezapomínejte, že masivní nábytek by neměl stát v blízkosti zdrojů tepla (krby, radiátory) ani na přímém slunečním záření. Vyvarovat byste se měli i místností s vysokou vlhkostí. Jestliže masivní nábytek potřísníte vodou, ihned jej do sucha vytřete.
Nejoblíbenější dřevěné dekory
Vzhledem k vysoké pořizovací ceně masivu si spousta zájemců pořizuje nábytek z lamina v dekoru populárních dřevin. Které dekory v interiéru vypadají nejlépe?
- Dub sonoma – dekor je charakteristický světle hnědým odstínem a zajímavou kresbou, která nábytku dodává přírodní vzhled.
- Borovice – vyznačuje se nažloutlým až narůžovělým vzhledem s výraznou pruhovou kresbou letokruhů. Jedná-li se o masiv, používá se borovice pro výrobu oken, dveří, trámů, pražců i nábytku.
- Olše – olše je typická žlutou, narůžovělou až šedohnědou barvou. Má stejnoměrný vzhled bez výrazných letokruhů. Využívá se zejména v řezbářství a často se z ní vyrábí dřevěné nádobí. Olšové dřevo je náchylné na napadení červotočem.
- Dub – jeden z nejoblíbenějších dekorů charakteristický světlehnědou až bělavou barvou. Základní vlastností dubového masivu je tvrdost, pevnost, houževnatost a trvanlivost. Je odolný proti střídání vlhka a sucha. Používá se pro výrobu nábytku, ale také soch.
- Jasan – je charakteristický sametově bílou, ale také narůžovělou barvou s výraznými letokruhy. U nás patří k nejpružnějším dřevům, a proto se z něj vyrábí lyže či saně, ale také nářadí do tělocvičny.
- Ořech – ořech neboli ořešák má šedobílý běl a většinou tmavohnědé jádro. To obvykle bývá ohraničeno černě, nicméně barva je závislá na půdních podmínkách. Masiv je obvykle velice drahý, ale vyznačuje se dobrou trvanlivostí a odolností. Používá se při výrobě luxusního nábytku i k jeho vykládání (intarzie).
Péče o nábytek z dýhy
Dýha je velice podobná masivu, a proto vyžaduje podobné zacházení. Dřevotřískové desky jsou opatřeny tenkými vrstvami dýhy z masivního dřeva, které byste měli otírat alkoholovým čisticím prostředkem, následně je vytřít do sucha a poté ošetřit přípravkem pro masivní dřevo. Klidně sáhněte i po leštěnce s olejem a voskem.
Péče o lamino
Lamino patří k materiálům, které jsou na údržbu nejméně náročné. Lamino je tvořeno dřevotřískovou deskou, která je potažená papírem impregnovaným melaminovou pryskyřicí. Jeho výhodou je nízká pořizovací cena a nekonečné množství barevného provedení či dekorů věrně napodobujících dřevěný masiv.
Při údržbě nábytku z lamina si vystačíte s navlhčeným a suchým hadříkem. Namočený povrch nezapomeňte vždy neprodleně vysušit, aby se voda nedostala do spojů. K ošetřování nepoužívejte abrazivní prostředky a čističe na bázi rozpouštědel. Obloukem se vyhněte také parním čističům.
Péče o MDF desky
MDF neboli dřevovláknité desky se používají především pro výrobu dvířek kuchyňského nábytku. Povrch desek může být buď olejovaný, nebo lakovaný. Při péči si vystačíte s vlhkým hadříkem z mikrovlákna. Mokrý povrch nezapomeňte osušit suchou utěrkou. Stejně jako u lamina ani u MDF desek nepoužívejte parní čističe.