Podkrovní byty se zřizují v místech pod střechou, kde většinou bývá půda. Realizace takového bydlení vyžaduje důsledné plánování a celou řadu stavebních úprav. Nejdůležitější je kvalitní střecha a její zateplení. Kvůli zkosené střeše je nutné počítat s celou řadou omezení, která však můžete chytře využít.
Ať chcete do podkroví umístit dětský pokoj, ložnici nebo celý byt, myslete na to, že světlá výška v nově postavených podkrovních prostorech musí být nejméně 2 600 mm. Ojedinělé trámy, které se v místnosti nachází, by měly splňovat podchodovou výšku 2 100 mm. V místech zkosení by nejmenší světlá výška měla být 1 100 mm.
Abyste podkroví maximálně využili, je potřeba dispozice plánovat tak, aby byly využity jejich výhody a potlačeny nevýhody. Co tím myslíme?
Těsně pod střechou může být ložnice.
Do podkrovního pokoje je nutné přivést dostatek přirozeného světla. Podle norem by prosklená plocha měla odpovídat 10 % podlahového prostoru. Okna by měla být situovaná tak, aby z nich ven viděl sedící i stojící člověk. Aby v létě nedocházelo ke skleníkovému efektu a v zimě ke zbytečné ztrátě tepla, je vhodné střešní okna opatřit venkovním stíněním.
Kromě přirozeného světla budete potřebovat i světlo umělé. Podkrovní místnosti se neobejdou bez centrálního, ideálně závěsného osvětlení. Společně s ním do pokoje umístěte i doplňkové osvětlení. Podél trámů můžete táhnout lankové osvětlení s bodovkami nebo bodovky šikovně umístit do trámů a prosvětlit tak tmavá místa, která vznikají kvůli stínům. Samozřejmostí je dostatečné množství stolních i stojacích lamp, které budou eliminovat tmu v nejrůznějších zákoutích.
Při malování půdních prostorů byste více než kde jinde měli myslet především na světlé barvy. Nejideálnější je v tomto ohledu bílá, která se skvěle kombinuje s dřevěnými trámy a dalšími prvky. Pokud by pro vás bílá barva byl příliš uniformní, můžete sáhnout po pastelových odstínech, které prostoru dodají hravost. Jestliže se nechcete vzdát výrazné barvy, nemusíte. Ale pamatujte, že se jí maluje nikoliv zkosená, ale kolmá stěna. Na zkosené by totiž opticky zmenšovala prostor.
Myslete na to, že pohyb po bytě či v místnosti probíhá nejčastěji tam, kde je strop nejvyšší, proto se zamyslete nad tím, co umístíte pod šikmé stěny, aby vás při daném úkonu neotravovalo neustálé zohýbání.
Mnoho lidí se do ložnice v podkroví zamiluje kvůli jejímu útulnému vzhledu. Pod nejnižší bod by nejraději umístili postel s čelem. Je toto místo pro postel ideální? Příliš ne. Nízká výška okolo 80–100 cm totiž není vhodná pro vstávání ani pro dýchání. Pod nízkým stropem totiž není dostatek vzduchu, a navíc stísněný prostor může na někoho působit až klaustrofobicky.
Postel by neměla stát přímo pod oknem.
Postel by se neměla nacházet ani přímo pod oknem, jelikož vás mohou během deště rušit bubnující kapky. Také je potřeba myslet na to, že průměrný člověk potřebuje ke vstávání nejméně 180 cm, aby si nepřivodil úraz.
Do půdního prostoru je možné umístit také obývací pokoj neboli odpočinkovou zónu. Posezení skládající se ze sedačky a křesel je vhodné umístit dále od zešikmeného stropu. Pod nejnižší bod můžete umístit televizní stolek s televizí, nízkou lampu nebo regál naležato s knihami.
Zkosená střecha je vyhovující do místností, kde chcete pracovat. Hodí se i do pokoje dětského. Pracovní stůl je nejlepší umístit pod okno, takže bude na desku dopadat dostatek denního světla. Navíc se za stolem většinou sedí, takže nižší výška stropu není na škodu. Okna by měla být opatřena stíněním, aby vás či děti při práci nerušilo ostré slunce.
Místo pod okny je v dětském pokoji ideální pro hrací zónu. Děti zde dobře uvidí na hračky nebo obrázkové knížky. Naopak se sem nehodí postel. Do snížených prostorů jsou vhodné komody a nižší úložné prostory. Přiznané trámy můžete využít pro zavěšení houpaček či lan na šplhání.
Je pravděpodobné, že se při výběru nábytku do podkroví neobejde bez kusů, které si budete muset nechat vyrobit na míru. Nicméně pokud je výška od podlahy k šikmému stropu nejméně 170 cm, nebudete mít s výběrem nábytku sebemenší problém. Jestliže výška od podlahy činí jen 160 cm a méně, budete muset sáhnout po nižším, ale o to hlubším nábytku. Při výběru skříní do podkrovního pokoje nezapomeňte na to, aby například nezakryly střešní okno.
Na trhu najdete výrobce nábytku, kteří s atypicky řešeným bydlením počítají, a tak v jejich nabídce najdete nábytek v zešikmeném provedení.
Velkou výhodou je nabídka nábytkových sestav, které se skládají z jednotlivých kusů. Díky tomu si můžete vybrat jen ty kousky, které skutečně potřebujete. Z obývací sestavy, která zahrnuje vysoký regál, police a komodu si například můžete pořídit jen police a komodu. Stejným způsobem se navrhuje i nábytek do dětského pokoje či ložnice.
Pořiďte si jen ty kousky, které skutečně potřebujete.
Kromě kuchyňské linky a velkých šatních skříní, které si pravděpodobně necháte vyrobit na míru, můžete většinu nábytku nakoupit prakticky kdekoliv.
Komody jsou v podkroví nepostradatelné.
Jaký nábytek si nemusíte nechávat vyrobit?