Základní rady při zařizování malého bytu
Pokud zařizujete malý byt, je potřeba s prostorem zacházet co nejpraktičtěji. Co se hodí vědět?
- Barvy – dokážou s prostorem doslova divy. Do malých místností vždy volte barvy světlé. Nejlepší je bílá, ale bát se nemusíte ani pastelových odstínů.
- Podlaha – jestliže chcete, aby prostor působil vzdušnějším a větším dojmem, měl by v celém bytě či patře být jednotný design podlahy.
- Světlo – světlo dokáže s prostorem zázraky. Jestliže ho máte v místnosti nedostatek, budou na vás často padat chmury. Proto se snažte jeho přítomnost v malém prostoru maximalizovat. Pomoci si můžete nábytkem s lesklou povrchovou úpravou, zrcadly, ale také osvětlením. Do podhledu instalujte bodovky, které zbytečně nezabírají prostor, a na stěny připevněte nástěnné lampy. Podhledy opatřete LED páskem.
- Maximální úložný prostor – úložné prostory klidně budujte až ke stropu. Snažte se policemi či komodami vyplnit třeba malé výklenky, které nemají žádnou výraznější funkci. Skvělým pomocníkem jsou vestavěné skříně.
- Prostorově úsporný nábytek – skříně volte buď vestavné, nebo klasické, ale s výškou až ke stropu. Na vzdušnosti přidá závěsný nábytek, nábytek s lesklým povrchem a ve světlých barvách a skříně s posuvnými dveřmi. Výhodou je, pokud se dá nábytek složit či stohovat.
Obrázek: Bílá výmalba je pro malou ložnici nejlepším řešením.
Jak vymalovat ložnici aneb psychologie barev
Barvy do malé ložnice budou velkým tématem. Barvy působí na lidskou psychiku. Některé podporují relaxaci a spánek, jiné zase přehršel aktivity, která ovšem není v této místnosti zrovna vítaná.
Vybírat budete mezi dvěma druhy barev:
- Teplé odstíny – hodí se do severně orientovaných ložnic. Patří sem oranžová, žlutá, žlutohnědá, žlutozelená a podobně.
- Studené odstíny – můžete použít v ložnicích orientovaných na jih. Příkladem studených barev jsou modrá, fialová, modrozelená a další.
Odpovědí na otázku, jakou barvu zvolit do malé ložnice, je světlou. Podle toho, na jakou světovou stranu máte ložnici orientovanou, zvolte studené nebo teplé odstíny, ale vždy v pastelových barvách. Nejlepší je kombinace bílé a další pastelové barvy. Výraznými barevnými akcenty se stanou snadno vyměnitelné doplňky. I malá ložnice může působit romanticky.
Při výběru barvy podlahy do ložnice pamatujte, že světlá podlaha prostor zvětšuje. Lišty by měly být rovněž ve světlé barvě. Jestliže pokládáte dřevěnou podlahu, pokládejte ji rovnoběžně s delší stranou místnosti, čímž docílíte optického zvětšení prostoru.
Nafoukněte ložnici pomocí optických triků
Prostor ložnice můžete „přifouknout“ pomocí optických triků. Inspirace pro malé ložnice:
- Lesklé povrchy – pořiďte si do ložnice nábytek s lesklým povrchem, který bude odrážet denní i umělé světlo.
- Zrcadla – umístěte zrcadlo blízko zdroje umělého světla nebo je pověste naproti okna. Do prostoru vneste více světla, a navíc jej opticky zvětšíte. Pokud bude zrcadlo umístěno na dveřích šatní skříně, která bude stát naproti okna, máte vyhráno hned dvakrát.
- Světlé barvy – nábytek do ložnice volte ve světlých barvách. Ideální bude světlý dekor dřeva, béžová, světle šedá, bílá nebo vanilková barva.
- Osvětlení – kolem spodní hrany postele veďte LED pásek, jehož světlo se bude odrážet na podlaze. Snažte se směrovým osvětlením prosvětlit veškerá tmavá místa.
- Vzory – vodorovné pruhy dokážou místnost opticky rozšířit.
- Světlý strop – výmalba stropu světlou barvou místnost opticky zvětší do výšky.
Obrázek: Zrcadlo skříň opticky zvětší.
Jak na výběr manželské postele do malé ložnice
V malé ložnici byste neměli mít zbytečně mnoho nábytku. Dominantním kusem by měla být manželská postel. Ideální je její umístění tak, aby k ní měli oba partneři volný přístup z boku. Pokud musíte postel umístit do rohu, nikdy ji netlačte až na stěnu. Stěna za postelí by mohla začít plesnivět. Navíc byste přišli o přirozenou cirkulaci vzduchu, kterou potřebuje matrace.
Pokud nemáte dostatek místa pro uložení nejrůznějších věcí, sáhněte po posteli s úložným prostorem. Úložný prostor může být u manželské postele přístupný z boku, nebo od nohou. Možná je i varianta s výsuvnými zásuvkami. Pamatujte, že věci v úložné části by se nikdy neměly dotýkat roštu s matrací. Mezi roštem a věcmi by měl být dostatečně velký prostor, který je důležitý pro správné odvětrávání matrace. Pokud by se k matraci nedostal dostatek čerstvého vzduchu, mohla by začít plesnivět.
Zvolit můžete i vyšší postel na nožičkách bez úložného prostoru. Věci můžete pod postel uložit buď ve vakuových pytlích, nebo v úložných boxech. Vždy však pamatujte na cirkulaci vzduchu, která je potřeba pro matraci.
Obrázek: Postel s úložným prostorem přístupným od nohou.
Nábytek vhodný do malé ložnice
Nábytek do malé ložnice by rozhodně neměl být masivní. Vsaďte spíše na odlehčené minimalistické tvary. Ideální volbou je lamino, které je dostupné v celé řadě barevných provedení a také v dřevěných dekorech. Z hlediska barevnosti vždy volte světlé barvy. Povrchová úprava může být v lesku.
Pokud je to možné, volte nábytek, který se připevňuje na stěnu. Získáte tak volný prostor na podlaze, což podporuje vzdušnější dojem. Šatní skříně do ložnice by měly sahat až ke stropu. Vyplnění prostoru až ke stropu vám může být dobře známo například z malých kuchyní. Prostor ušetříte se skříněmi s posuvnými dveřmi. Pro otevření totiž nevyžadují žádný prostor před skříní. Proto mohou být umístěny i v těsné blízkosti postele.
Skvělým multifunkčním nábytkem pro malé ložnice jsou komody, které nabídnou dostatek úložného prostoru v podobě zásuvek, ale také odkládací prostor v horní části. Na noční stolky nestavte lampičky, ale spíše je připevněte na stěnu nebo pomocí klipu na čelo postele.
Chytrá řešení, která zatočí s malým prostorem
Na co pamatovat při zařizování ložnice s malými rozměry?
- Minimalismus – dbejte na jednoduchost a čisté rovné linie. Místnost zbytečně nepřehlcujte nábytkem a dekoracemi.
- Udržujte pořádek – obzvláště v malých místnostech je nepořádek okamžitě vidět. Navíc kvůli němu působí místnost ještě menší, než ve skutečnosti je.
- Holé zdi – nechte zdi bez obrazů. Pokud se vám zdá místnost prázdná, zvolte raději decentní tapetu, ale pouze na jedné stěně.
- Úložné prostory v podhledu – jestliže máte malou, ale vysokou ložnici, snižte ji podhledem, který můžete využít jako úložný prostor.
- Žádná elektronika – do místností, ve kterých spíte, nepatří počítače, televize, tablety ani jiná elektronika, která vás vyrušuje od kvalitního odpočinku.
Pamatujte, že minimalisticky zařízená a uklizená ložnice bude působit větším dojmem.