Každý z nás si chce v ložnici odpočinout. Na správný odpočinek má vliv matrace, rošt i postel. Matrace se vyměňuje několikrát za život. Proč k tomu dochází? Důvodů může být hned několik:
Abyste si dokázali vybrat správnou matraci, je potřeba brát zřetel na několik parametrů. Jen ty vám napoví, zda pro vás bude lepší pěnová nebo pružinová či taštičková matrace. Na co při výběru dbát?
Tvrdost vybírejte na základě své hmotnosti. Zpravidla se setkáte se 4 stupni tvrdosti, které se označují písmenem T a číslicí, nebo slovně (velmi měkká, měkká, tvrdá, velmi tvrdá).
Setkat se můžete i s matracemi s dvojí tvrdostí. Jedná se o tzv. partnerské matrace, které mají jednu stranu tvrdší než druhou.
Zónování znamená, že se matrace skládá z různě tvrdých částí. K dostání jsou matrace se 3 až 7 zónami. Každá zóna má tvrdost přizpůsobenou příslušné části těla. Například měkké zóny se nacházejí v oblasti ramen a lýtek, tvrdé v oblasti pasu a stehen, elastické u hlavy a chodidel.
Při výběru rozměrů pamatujte na délku matrace, která by vaši výšku měla přesahovat zhruba o 20–25 cm. Šířka závisí na individuálních požadavcích. Za klasiku platí matrace s šířkou 90 cm pro jednoho člověka, ale může být i širší. Výška matrace by neměla být nižší než 15 cm. Nižší matrace se totiž rychleji proleží. Optimální je výška okolo 20 cm, ale záleží i na vaší výšce. Při sezení na okraji postele byste se celými ploskami nohou měli dotýkat podlahy.
Nosnost patří mezi klíčový parametr výběru. U každé matrace najdete uvedenou maximální nosnost, ale platí, že byste měli mít určitou rezervu. Vybírejte proto matraci s takovou nosností, která je o 5 kg vyšší, než je vaše hmotnost. Pro uživatele s vyšší hmotností je ideální pružinová či taštičková matrace.
Zorientovat se v džungli výrobních materiálů není jen tak. Obecně se matrace dělí na:
Toto dělení však není konečné, jelikož každá skupina má ještě další podskupiny. Blíže se podíváme na matrace pěnové a pružinové.
Pěnové matrace patří mezi nejoblíbenější, protože se vyrábí v různých tuhostech a s různými vlastnostmi. Navíc je možné pěny mezi sebou kombinovat, čímž vznikají sendvičové matrace. S jakými pěnami se na trhu setkáte?
Pěnové matrace patří k nejoblíbenějším.
Pro výrobu pružinových matrací se používají dva typy pružin, které matraci propůjčují odlišné vlastnosti.
Matrace s bonellovými pružinami
Bonellové pružiny se vyrábí z tenčích ocelových drátů, které jsou mezi s sebou vzájemně propojené do jednoho celku. Díky tomu se můžete spolehnout na stejnou tvrdost matrace po celou dobu používání. Hodí se pro osoby, které preferují středně tvrdé až tvrdé spaní.
Matrace pro osoby preferující tvrdé spaní.
Na pružinách je obvykle položena ochranná síť proti otlačení pružin a vrstva pěny. Tvrdost matrace mimo jiné určuje i typ pěny.
Výhody:
Nevýhody:
Taštičkové matrace
Od klasických bonellových se liší tím, že jejich pružiny nejsou vzájemně sešněrované pomocí drátů. Pružiny jsou totiž každá zvlášť uloženy v samostatných taštičkách, které jsou mezi sebou propojeny. Každá pružinka tak může samostatně reagovat, přičemž ostatní pružiny zůstávají v nezměněném stavu. Při ulehnutí dochází ke stlačení pouze těch pružinek, na kterých ležíte.
Taštičková matrace má vysokou nosnost.
Taštičkové matrace mají vysokou bodovou elasticitu, což znamená, že dokážou skvěle kopírovat nerovnosti lidského těla. Taštičkové matrace obsahují více pružin než klasické bonellové, a proto je jejich pořizovací cena vyšší. Nosnost se pohybuje od 120 do 150 kg.
Výhody:
Nevýhody:
Kvalitní rošt prodlužuje životnost matrace tím, že odlehčí jejímu zatížení, ale také napomáhá správnému odvětrávání. Pro každou matraci se hodí jiný typ roštu.