Jak je dobře známo, barvy působí na psychiku i náladu člověka. Navíc dokážou opticky proměnit prostor. Pokud je vaše pánská pracovna, která většinou bývá také pánským pokojem, malá, vyhněte se výrazným a teplým odstínům, které spíše zmenšují. S pocitem stísněnosti moc dobré práce neodvedete. Jak malý pánský pokoj vymalovat? Nejlepší volbou jsou studené odstíny, které kancelář rozjasní a opticky zvětší. Ve velkých pracovnách není problém některou ze stěn vymalovat sytější barvou.
Nezapomeňte však zohlednit také psychologii barev. Potřebujete se při práci hluboce koncentrovat, nebo se potřebujete kreativně vyjádřit? Inspirujte se barvami do pracovny.
Obrázek: Zelená je vhodná pro všechny, kteří pracují pod stresem.
Než se vrhnete na šperkování pánské pracovny, je potřeba ji vybavit nábytkem. Nábytek volte podle velikosti prostoru. Jednoduchou a efektivní volbou jsou praktické sestavy, které zahrnují veškerý potřebný nábytek.
Ne každý má to štěstí mít pro pracovnu vyhrazený celý pokoj. Proto se pracovní stůl často objevuje v obývacím pokoji nebo ložnici. Zde je důležité pracovní kout od zbytku místnosti oddělit. Využít můžete posuvných či japonských stěn nebo otevřených regálů. V případě, že nemusíte u pracovního stolu sedět celý den, můžete si kancelář zařídit třeba v komoře.
Do malých pracoven je potřeba zvolit „chytrý“ nábytek, který je kompaktní a zároveň nabídne dostatek prostoru pro pracovní a kancelářské potřeby. Do malého prostoru se skvěle hodí rohové stoly se zásuvkami. Nezapomeňte ani na police nad stolem.
Velkorysý prostor vám umožní pořízení velkého pracovního stolu. Kromě toho můžete do místnosti umístit regály, police, skříně i kontejnery na veškeré potřebné dokumenty. Vše by mělo mít své místo. Aby však velký prostor nepůsobil stroze, můžete jej klidně doplnit relaxační zónou. Dejte si do pánského pokoje třeba pohovku, pohodlná křesla a konferenční stolek. Od věci není ani sedací vak a bar s luxusními nápoji.
Stůl s kancelářským křeslem by neměly stát zády ke dveřím. Lépe se vám bude pracovat, pokud uvidíte, kdo dveřmi přichází. Stůl umístěte co nejblíže přirozenému dennímu světlu, ale nezapomeňte, že by vám nemělo svítit přímo do monitoru. Ideální je, aby světlo na pracovní stůl dopadalo zboku.
Výška pevného kancelářského stolu by se měla pohybovat okolo 75 cm. Rozměry pracovní plochy bývají obvykle 120 cm x 60 cm, ale mohou být i větší. Pokud za PC stolem trávíte většinu pracovní doby, vyplatí se pořídit výškově nastavitelný stůl, který umožňuje také pohodlnou práci ve stoje. Samozřejmostí je kvalitní kancelářské křeslo, u kterého si budete moci nastavit nejen výšku, ale také sklon sedáku, sklon opěradla, hlavovou a bederní opěrku, ale také područky.
Obrázek: Rohový stůl je ideální do menších prostorů.
Na pracovních výkonech se podepíše nejen atmosféra kanceláře, ale také světlo. Pokud je ho v kanceláři málo, budete se cítit unavení a práce vám nepůjde od ruky. Každá pracovna musí mít centrální stropní osvětlení, a to buď přisazené (do místností s nízkými stropy), nebo závěsné. Dalším nezbytným zdrojem světla je stolní lampička. Ta by měla nabízet možnost nastavování intenzity i směru světla. Zdroj světla by vás neměl oslňovat.
Pro práci je ideální barva světla pohybující se okolo 5 000–7 000 K. Jedná se o denní bílou barvu světla, která stimuluje vaši pozornost a neunavuje vaše oči.
Samozřejmě, že byste se v pracovně měli cítit co nejpohodlněji. Nezapomeňte, že i v práci potřebujete odpočívat. Proto si do kanceláře klidně pořiďte i sedačku a pohodlná křesla. Pokud vám to pokoj umožňuje, nebojte se ani závěsné houpací sítě.
Chybět by neměly vitríny, do kterých si můžete vystavit trofeje nebo suvenýry z cest. Na stole či poličce můžete mít fotografie rodiny či přátel. A víte, bez čeho se pánský pokoj neobejde? Bez baru s kvalitními rumy nebo jiným prvotřídním alkoholem. Chybět samozřejmě nesmí sklenice a míchátka. Elegantním doplňkem, který se hodí do každé pracovny, jsou pokojové květiny.
Obrázek: Ve velké pracovně si zařiďte i odpočinkovou část.
Jestliže si chcete zařídit pánskou pracovnu skutečně trendy, vsaďte na industriální styl. Pro ten je typické spojení dřeva, betonu, kovu a skla. Industriální styl prahne po nedokonalostech, takže ani nemusíte řešit výmalbu a kabely nechte klidně válet po zemi.
Gentlemani a vyznavači luxusu a pohodlí si pracovnu mohou zařídit podle anglického stylu. Chybět by neměl nábytek z masivu nebo v dekoru dřeva, ideálně tmavého. Podlaha by měla být z parket. V relaxační části může být na podlaze kusový koberec. Nábytek by měl být opatřený výraznými kovovými úchyty. Na oknech by měly být závěsy a rozhodně šik bude tmavě zelená sametová sedačka.
Pokud máte rádi, když má všechno svůj řád, vsaďte na strohý minimalismus, pro který jsou charakteristické rovné a jednoduché linie. V minimalistické pracovně má vše své místo. Sáhněte po komodách, skříních nebo uzavřených regálech.
Abyste se nemuseli příliš zdržovat s úklidem, vyplatí se vám používat uzavřený nábytek. Například vitríny a komody chrání vnitřní části před prachem. Nábytek postavený na zemi zase zmenšuje plochu pro úklid podlah. Nezapomeňte na pravidelné utírání prachu. Také na stole byste měli udržovat pořádek, jelikož přeplácaný stůl bude rozptylovat vaši pozornost.
Užijte si práci z domova na plno. Stačí si jen správně vybavit kancelář, a to nejen potřebným nábytkem, ale také doplňky, které kanceláři vtisknou lidskou tvář.