Spánek na jaře a alergie
Pro jaro jsou typické sezónní alergie. Přestože našim přirozeným instinktem je otevírat okna a dopřávat si v teplý vzduch, pro citlivé alergiky to může mít katastrofální následky. Chcete-li si zajistit lepší noční spánek během tohoto ročního období, zkuste tyto dvě metody:
- Čistička vzduchu. Na trhu existuje celá řada čističek vzduchu různých tvarů a velikostí. Používejte ji v noci, abyste odvrátili prach od osob citlivých na alergie. Alergeny v ložnici dokáží pěkně potrápit. „Kvalitní čistička vzduchu vás zbaví plynů, zápachů, pylů, bakterií, alergenů ze zvířecí srsti i dalších poletujících částeček mikroskopické velikosti. Díky jejich používání eliminujete v místnosti výskyt dráždivých prvků, které mohou přispívat k alergickým příznakům a dalším zdravotním obtížím,“ říká Dominik Sládek ze společnosti DALAP.
- Přístroj pro snadné usínání. Zvukový přístroj (generátor bílého šumu) je skvělý způsob, jak snadno odstranit rušivé zvuky, které nás ruší během spánku, ať už se jedná o hluk z ulice nebo pronikající zvuky od sousedů. Z široké nabídky zvuků si můžete vybrat ten, který vám příjemným způsobem nahradí rušivý hluk, abyste mohli v pohodě usnout, např. syntetický zvuk mořského příboje, zvuk deště, zvuk letní noci s cikádami či zvuk tekoucího potůčku.
Spánek na jaře může být pro alergiky velmi náročný
Spánek v létě a horké noci
Pro letní spánek je typické, že se snažíme udržet naši ložnici co nejchladnější. Udržování nižší teploty ve vaší ložnici, ať už přirozeně, nebo za pomocí klimatizace, pomáhá zajistit delší a zdravější spánek. Zde jsou dva triky pro udržení pohodového spánku během teplých letních nocí:
- Reverzní ventilátory. Když vzroste teplota, nemusíte si ihned pořizovat klimatizaci. Zkuste nejprve reverzní ventilátor vzduchu. Nejlépe, když ventilátor umístite přímo k oknu. Tyto ventilátory vytáhnou teplý vzduch z vašeho pokoje a naopak dodají chladnější vzduch z venku.
- Zatemňovací závěsy. Pomocí zatemňovacích závěsů udržíme naši ložnici déle chladnou a zamezíme také průniku brzkých ranních slunečních paprsků. Zatemňovací závěsy jsou také ideální pro vytvoření temného prostředí pro spící děti.
- Pokud je to možné, vyzkoušejte spaní pod noční oblohou. Máte altánek, zastřešenou terasu, pergolu nebo jiný vhodný přístřešek? Třeba bude venku o pár stupňů méně než v podkroví. A uvidíte, jaké je to dobrodružství pro celou rodinu.
V létě je potřeba zajistit v ložnici co největší chlad.
Spánek na podzim a hrozící nachlazení
Na podzim se připravte na chladnější počasí, mrholení a nevlídno. Podzim je bohužel období chřipek a nachlazení, které výrazně ovlivňují náš spánek. Existují však předběžná opatření, se kterými můžeme začít už na podzim, abychom byli dostatečně chráněni proti nemocem a vybudovali si odolný imunitní systém.
Zdravé tělo = zdravý spánek. Vyzkoušejte třeba některý z těchto návrhů:
- Pro psychickou pohodu si zařiďte koutek plný pohody pro ten nejkrásnější podzim. Čtěte, odpočívejte, lenošte a meditujte.
- Využijte kratších dnů a běžte do postele o půl hodiny dříve. Spánek může být vaší nejlepší obranou proti chřipce a nachlazení.
- Pořiďte si zvlhčovač vzduchu do vaší ložnice. Vlhčí vzduch vám v noci pomůže zmírnit kašlání a suchost sliznic vyvolanu chrápáním.
- Zasportujte si. Jděte si zaběhat, neuklízejte ještě kolo. Na podzimní sportování se dobře oblečte. Oblečení vrstvěte, kupte si dobré boty a dbejte na bezpečnost. Hlavu, ruce a krk udržujte v teple. Uvidíte, jak se vám potom bude dobře spát.
Spánek na podzim. Odpočívejte, buďte v klidu. Budete usínat jako podzimní příroda.
Spánek v zimě a vitamin D
V zimě se většinou probouzíme, když je tma a přicházíme domů z práce opět za tmy. Tento nedostatek přirozeného denního světla může vyčerpat naše zdroje vitaminu D, který je nezbytný pro zdraví kostí a svalů, ale také úzce souvisí s produkcí serotoninu. Pokles hladiny serotoninu může ovlivnit nejen naše tělo po fyzické stránce tím, že povede k denní ospalosti a únavě, ale ovlivňuje také naší emocionální pohodu. Zde jsou dva zvyky, které zvýší vaši energetickou hladinu a kvalitu vašeho spánku:
- Vystavujte se přirozenému světlu. V ideálním případě si zajděte na procházku během zimních měsíců, abyste využili přírodní sluneční světlo. Podle výzkumů stačí lidem se světlou pokožkou 9 minut, se středně tmavou 16 minut a s tmavou pokožkou 38 minut pobytu na slunci, aby dostatečně načerpali vitamin D ze slunečního svitu.
- Zvyšte příjem vitaminu D. Pokud nemůžete přijímat doporučené přirozené denní světlo, existují i další možnosti. Konzumujte potraviny s vysokým obsahem vitaminu D, který je obsažen převážně v rybách jako jsou losos, makrela, tuňák nebo užívejte vitamin D ve formě doplňků.
Spánek v zimě
Přirozené posuny vašeho biorytmu v různých obdobích roku mohou být problematické pro vaše spánkové návyky. Věříme, že vám poskytnuté nástroje umožní připravit své tělo pro sezónní změny a zajistit dobrou noc po celý rok.