Ještě než si začnete vybírat konkrétní soupravy, je třeba si ujasnit, co všechno od své příští sedačky očekáváte. K čemu ji budete potřebovat? Kde bude stát? Jak často se chcete věnovat její údržbě? Podle odpovědí budete hledat správnou velikost, materiál i provedení.
Krátký dotazník před výběrem
Než se rozhodnete pro konkrétní model, je dobré se zamyslet nad několika otázkami, které vám s výběrem pomohou.
- Kolik osob bude sedačku používat?
- Budou sedačku využívat i malé děti a čtyřnozí domácí mazlíčci?
- Budete sedačku využívat jako místo pro občasné přespání?
- Potřebujete hodně úložného prostoru?
- Jaký velký je pokoj, ve kterém bude sedačka umístěna?
- Dáte přednost čalounění z textilie, eko kůže nebo pravé kůže?
Dvakrát měř, jednou nakupuj
Sedačku nevybíráte jen podle vzhledu, ale také podle velikosti. Proto si před jejím pořízením dobře změřte prostor, do kterého ji chcete postavit. Nezapomeňte zohlednit také to, zda bude pohovka součástí multifunkčního prostoru kuchyně spojeného s obývacím pokojem nebo bude stát v samostatném obývacím či dětském pokoji.
Velký pokoj a multifunkční místnost
Úplně nejlépe se vybírá sedací souprava do velkoryse pojaté místnosti velikosti tanečního sálu, kde se může sedačka pyšně rozkládat nejen podél stěn, ale klidně i uprostřed interiéru. V takovém případě je vhodnější vybrat opravdu robustní nábytek, lehká sestava by působila ve velkém pokoji poněkud nepatřičně.
Přemýšlíte, jak si vybrat sedací soupravu do multifunkční místnosti? Obecně platí, že sedačka je pomyslnou hranicí, která odděluje zónu vaření od zóny relaxace. V tomto případě bude sedací souprava stát ve volném prostoru, proto zvolte celočalouněný model, což znamená, že čalouněná jsou i záda sedačky. Nábytek tedy vypadá dobře a reprezentativně ze všech stran.
Do velkých místností klidně zvolte kvalitní sedačku v prostorovém provedení do U. Dobře bude vypadat i trojsedák v kombinaci s křesly, případně dvojsedáky nebo taburety či pufy.
Obývací pokoj skromnějších rozměrů
Jestliže bydlíte v panelovém bytě, garsonce nebo obecně menším bytě, je vhodné sáhnout po menší sedačce. Nezapomeňte, že se v pokoji musíte cítit dobře, a to rozhodně nebudete, pokud jej celý vyplníte sedačkou. Prostor ve vás bude vyvolávat úzkost.
Ideálním řešením jsou menší rohové sedací soupravy, které optimálně vyplní roh pokoje a nabídnou dostatek sezení pro 3 až 4 osoby. Možná bude vašim potřebám víc vyhovovat jen pohovka a několik taburetů, které je možné si ke stolku přisunout, kdykoliv si chcete přisednout.
Menší sedací soupravu můžete doplnit o několik taburetů.
Ať už pořizujete sedací nábytek do velkého nebo malé pokoje, pamatujte, že by měl kolem sebe mít alespoň 80 cm volného prostoru, aby se kolem něj dalo procházet. Nezapomínejte také na to, že se před sedačku zpravidla umisťuje konferenční stolek. Sedačku umístěte tak, abyste z ní dobře viděli na dveře. Zejména večer se budete cítit bezpečněji.
Praktická stránka kvalitní sedací soupravy
Nezapomeňte, že rodina jsou také rodiče a sourozenci, i sestřenice z Moravy. Pokud k vám často přijíždí návštěvy ze vzdálenějších míst, je dobré se při výběru sedačky soustředit na rozkládací provedení, abyste měli kde své hosty uložit.
Rozkládací pohovka je dobrým kompromisem i v případě, kdy zařizujete malý byt a není dost prostoru pro samostatnou ložnici. Kromě rozkládací funkce si ujasněte otázku úložného prostoru. Ten je obyčejně dostatečně velký na to, aby pojal peřiny a ložní prádlo pro hosty, případně sezónní oblečení.
Praktický a snadno dostupný úložný prostor.
Aby se hostům na rozloženém gauči dobře spalo, měla by být ložná plocha velká nejméně 200 x 180 cm, případně 200 x 160 cm. Velice důležité je jednoduché rozložení. To by nemělo zabrat více než několik sekund. Jestliže bude rozkládací pohovka zastávat také funkci postele pro každodenní spaní, chtějte takový model, který disponuje integrovanou matrací pro každodenní spaní.
Po rozložení by měla být ložná plocha dostatečně velká.
Materiál čalounění
Stojíte před otázkou, jakou potahovou látku sedací soupravy vybrat? Nejdříve se musíte rozhodnout, zda budete chtít textil, kůži nebo eko kůži. Vaše rozhodnutí se odrazí na pořizovací ceně.
Látkové čalounění
Čalounění látkou je většinou finančně nejpříjemnějším řešením. Vybírat můžete z těchto materiálů:
- Mikrovlákno – na první pohled připomíná semišovou useň, je příjemné na dotek a snadno se udržuje.
- Mikroplyš – setkáte se s ním nejčastěji. Je oblíbený pro svoji mechanickou odolnost i odolnost proti nečistotám. Snadno se čistí.
- Mikrofáze – jedná se o jednovrstvý povrchově upravený 100% nylon, který je odolný proti špíně a má dobré mechanické vlastnosti.
- Žinylka a bavlna – se pro čalounění používají minimálně. Jejich nevýhodou je obvykle složitější čištění.
Moderní textilní materiály jsou většinou opatřeny ochrannou povrchovou úpravou, díky které se z nich dobře odstraňuje celá řada nejrůznějších nečistot. O kvalitě textilu vám hodně napoví test Martindale. Kvalitní látky dosahují hodnoty 20 000 otáček. Obecně platí, že čím více otáček v testu látka „přežila“, tím kvalitnější je.
Čalounění látkou je ideálním spojením příznivé ceny a krásného vzhledu.
Eko kůže
Je zlatou střední cestou mezi čalouněním z textilu a čalouněním pravou kůží. Eko kůže tvoří horní vrstva ze 100% polyuretanu a spodní vrstva ze 100% bavlněného úpletu. Její výhoda tkví především v bohaté barevné dostupnosti a nenáročné údržbě.
Pravá kůže
Najdete ji na nejluxusnějších sedačkách. Tento materiál je vysoce odolný, a pokud se o něj budete správně starat, vydrží vám ve skvělém stavu několik desítek let. Jen tomuto materiálu neuškodí zub času, ale naopak mu přidá na kráse. Výhodou pravé kůže je přírodní původ, takže je vhodná i pro alergiky. Nevýhodou je vysoká pořizovací cena a speciální nároky na údržbu.
Jak vybrat barvu sedací soupravy
Barva samozřejmě je důležitá. Sedačka je v interiéru nepřehlédnutelná a její barevnost určuje do velké míry celkové ladění místnosti. Trendem dnešní doby je volit do neutrálně zařízeného obýváku pohovku výrazné barvy - zelenou, žlutou, klidně i odvážnější oranžovou či červenou. Tímto způsobem uděláte ze sedačky solitéra místnosti.
Tón v tónu
Jestliže se nechcete pouštět do experimentování, ale také nechcete mít v obýváku, který je vybavený krásnou obývací sestavou, nudného patrona, držte se kombinace tón v tónu. To znamená, že pokud je váš obývací pokoj například světle hnědý, můžete sáhnout po sedačce, která kombinuje tmavě hnědou a kávové odstíny. Obecně platí, že ke světlejšímu nábytku se hodí tmavší sedačka a k tmavšímu světlejší.
Ke světlejšímu nábytku ideálně ladí tmavší sedačka.
Exteriér v interiéru
Pokud máte velká francouzská okna do ulice nebo do zahrady, vybírejte barvu podle barev, které vidíte venku. Jestliže se díváte do zahrady, sáhněte po odstínech zelené. Jestliže vidíte spíše fasády budov, zvolte barvu, která převládá venku nejvíce. Pravděpodobně se bude jednat o šedou, případně terakotovou barvu, která odpovídá cihlovým domům.
Vytíženost sedačky
Barvu sedací soupravy můžete přizpůsobit tomu, kdo ji bude využívat. Jestliže máte v rodině malé děti nebo si s vámi na gauči hoví i chlupatí mazlíčci, zvolte neutrální tmavou nebo středně tmavou barvu, na které nebudou vidět čmárance od pastelek nebo otisky tlapek. Jestliže má vaše kočka nebo pes žíhanou srst, sáhněte po sedačce, která bude kombinovat hravé barvy.
Hlavní účel místnosti
Vhodnou barevnou tonalitu vyberte i podle toho, jaký charakter místnost má. Jestliže má pokoj vyvolávat zábavu a aktivitu, sáhněte po výrazné červené nebo fialové barvě. Pro odpočinek a relaxaci naopak upřednostněte barvy světlé a pastelové.