Kvalitní spánek značně ovlivňuje naši náladu a zdraví. Během spánku dochází k regeneraci našich fyzických a psychických sil. Abychom si přes noc dostatečně odpočinuli a ráno vstávali nabití energií, je nutné investovat do kvalitní matrace. Při výběru matrace byste měli mít na paměti, že neexistuje "nejlepší matrace". Matraci si každý z nás vybírá podle individuálních potřeb a očekávání.
Tvrdost matrace
Jedním z nejdůležitějších faktorů při výběru matrace je její tvrdost. Neměla by být příliš měkká, aby netrpěla bederní páteř, ale ani příliš tvrdá. Nejměkčí matrace jsou latexové nebo ze studené pěny. Nejčastěji používané jsou středně tvrdé matrace, které udržující páteř v rovině (latexové, pěnové, z paměťové pěny, pružinové či taštičkové). Obecně platí, že tvrdší matrace by měli volit lidé s vyšší váhovou hmotností. Ideální variantou je matrace oboustranná, kde si můžete vybrat měkčí či tvrdší stranu, podle toho, která vám bude více vyhovovat.
Materiál matrace
Viscoelastická paměťová pěna mění svou tvrdost v závislosti na teplotě a tlaku těla uživatele. Matrace při kontaktu s tělesným teplem měkne a přizpůsobuje se křivkám lidského těla. Nedochází k narušení krevního oběhu a vzniku proleženin.
Studená neboli HR pěna vyniká svou pružností a elasticitou, pevností a tvarovou stálostí, která zamezuje nežádoucím deformacím. Má výbornou prodyšnost a vzhledem k šetrnému materiálu je také hypoalergenní.
Latexová matrace může být dražší, má velmi dobré ortopedické vlastnosti a elasticitu. Je hypoalergenní.
Taštičková matrace má jednotlivé pružiny zašity zvlášť do textilních sáčků – tzv. „taštiček“ a díky tomu se pružiny dokáží lépe přizpůsobit tělu. Taštičky se dělají různých velikostí a tím se docílí odlišné tuhosti v různých zónách matrace. Matrace má výbornou prodyšnost a je tak velmi odolná vůči výskytu roztočů.
Pružinové matrace jsou vhodné spíše pro příležitostné spaní.
Poloha při spánku
Každý spí svým vlastním, jedinečným způsobem. Při spánku na boku zvyšujeme tlak na ramena a boky, proto je lepší měkčí typ matrace. Příliš tvrdá matrace by mohla způsobit brnění v nohou a ramenou. Při spánku na břiše nebo zádech se hmotnost těla rozkládá na větší ploše, proto je vhodné volit matraci tvrdší.
Věk uživatele
Pro malé děti jsou vhodnější kvalitní matrace o střední tvrdosti pro zajištění jejich zdravého růstu. Mladým lidem pak většinou vyhovují matrace tužší. S rostoucím věkem se obvykle přechází od tvrdších matrací k měkčím. Matrace s paměťovou pěnou se dobře přizpůsobují tělu a zabraňují otlakům. Jsou tak vhodné pro seniory a osoby trpící kloubními potížemi.
Komfort matrace
Vysoký komfort matrace je ovlivněn typem použitých materiálů např. paměťová pěna, polyuretanová (PUR) pěna, latex, pružiny apod. Matrace vyrobená z nekvalitních materiálů se projeví na pohodlí spánku a její životnosti.
Životnost matrace
Životnost matrace je dána kvalitou použitých materiálů. Pro každodenní používání jsou určeny matrace s dlouhou životností jako jsou latexové, taštičkové či z paměťové pěny. K příležitostnému spaní postačí levnější matrace polyuretanové nebo pružinové. Obecně platí, že každá matrace by měla být po 5 až 10 letech používání vyměněna.
Potah matrace
Velmi praktický je potah matrace, který je snímatelný a dá se vyprat. Vhodný je pro hygienické spaní zejména u alergiků.
Cena
Zásadním kritériem při výběru matrace by měla být kvalita a ne cena. Cena matrace roste úměrně s kvalitou, takže matrace vyrobené z odolných surovin (např. Latex) jsou dražší než syntetické a méně odolné matrace (např. Polyuretanová pěna, bonelová pružina).