Studentské pokoje
Studentské pokoje
Doprava po celé ČR za 499 Kč. Při nákupu nad 15 000 Kč DOPRAVA ZDARMA
záruka vrácení peněz do 14 dnů
telefonické objednávky 728 035 684
Kontakty
10.Dec.2019

Jak na pohodový předvánoční eko friendly úklid? Udělejte si seznam a časový harmonogram

Šetřete planetu s eko čističi

Sžírá vás strach, že nemáte dostatek času na to, abyste se na Vánoce dobře připravili? Kromě oblíbené činnosti vyzdobit dům vás čeká méně oblíbené pečení a ještě méně oblíbený úklid. Vánoční úklid hravě zvládnete, pokud si připravíte časový harmonogram a postup pro jednotlivé místnosti. Dobrý skutek pro naši planetu uděláte, pokud si pro úklid vyberte eko friendly čisticí prostředky.

Šetřete síly

Jen superžena nebo supermuž se schopností se pohybovat rychlostí světla by úklid celého domu či bytu zvládli za jeden den. Vy si raději úklid rozplánujte. Každý den se věnujte jedné místnosti a práci si zbytečně nepřidělávejte. Nemusíte třeba nutně třídit jarní oblečení, to si nechte až na aktuální sezónu.

Před Vánoci se zaměřte na:

 • utírání prachu,
 • leštění povrchů,
 • umývání podlah a oken,
 •  praní bytového textilu.

1. Ložnice – místnost, ve které se pořádek udržuje nejlépe

Jako první se začněte věnovat ložnici, jelikož tam se pořádek udržuje nejsnadněji. Převlékněte povlečení a nezapomeňte také vyluxovat matrace ze všech stran. Budete překvapení, kolik prachu se na nich od posledního vysávání usadilo. Matrace nechte v pokoji s otevřenými okny alespoň hodinu vyvětrat.

Jakmile převlečete, začněte s utíráním prachu. Pokud byste kroky přehodili, bude se prach z matrací a povlečení usazovat na setřených površích. Prach utírejte směrem shora dolů. Začněte tedy u lustru a skříní a pokračujte níže přepevnými poličkami. Dále vyleštěte povrchy, které to vyžadují, a naposled vytřete či vysajte podlahu.

Vyperte ložní povlečení a matraci vysajte
Obrázek: Vyperte ložní povlečení a matraci vysajte

Výroba domácího prášku na praní

 • 370 g vloček marseilleského mýdla,
 • 6 hrnků sody na praní,
 • několik kapek esenciálního oleje,
 • vinný ocet – ½  hrnku: není podmínkou, přidává se do bubnu a působí jako změkčovat prádla,
 • peroxid vodíku – ½ hrnku: není podmínkou, při praní bílého prádla se přidává do bubnu, prádlo vybělí.

V dostatečně velké míse smíchejte sodu na praní a vločky mýdla. Pokud chcete mít prací prášek velmi jemný, můžete směs zpracovat třeba v mixéru. Esenciální olej je možné zapracovat přímo do směsi nebo jej k prostředku přidávat při každém praní. Jeden prací cyklus vyžaduje 2 − 3 lžíce pracího prášku. V případě, že perete ve studené vodě, je lepší nechat směs rozpustit ve vodě horké a poté ji přidat k prádlu.

2. Obývací pokoj – reprezentativní místnost domova

Z obývacího pokoje vyhoďte vše, co se vám již nehodí. Na poličkách či ve vitrínách si své místo často najdou různé dekorace nebo upomínkové předměty, které se již omrzely, ale protože jste na jejich přítomnost zvyklí, už je ani nevnímáte. Proto se na svůj obývák podívejte novýma očima, a co nepotřebujete, toho se zbavte.

S úklidem začněte odshora dolů. V závislosti na materiálu vyperte či vytřepejte závěsy, přehozy, záclony a další textilie. Setřete prach z nábytku, vystavené dekorace, které to umožňují, umyjte pod vodou a sklo, které není dekorované zlatem, umyjte v myčce. Nakonec se vrhněte na vytírání a vysávání nejen podlahy, ale také čalouněné sedačky.

Čalouněná sedací souprava
Obrázek: Čalouněná sedací souprava

Domácí leštěnka

Na výrobu domácí leštěnky si připravte:

 • 1 díl olivového oleje,
 • 1 díl citronové šťávy.

Při leštění povrchu nábytku nakapejte stejná množství olivového oleje a citronové šťávy na hadřík, kterým budete nábytek ošetřovat.

3. Koupelna – vyžaduje nejvíce času a fyzické síly

S mytím obkladů začněte nejdříve (pokud nemáte koupelnu bez obkladaček, což se dnes stává trendem). Tato činnost vám zabere nejvíce času, jelikož obklady sahají od stropu až k podlaze. Zaměřte se na spáry, kde má tendenci se držet prach a plíseň.

Na poličkách a ve skříňkách proberte kosmetiku s prošlou spotřební dobou a vyhoďte prázdné obaly od krémů či šamponů. Vyleštěte zrcadla a skleněné plochy. Textilní předložky před WC a vanou či sprchovým koutem vyperte, v případě plastových rohoží omyjte. WC umyjte stejným způsobem, jak jej udržujete v čistotě to po celý rok.

Jak na výrobu domácích šumivek do WC

Připravte si:

 • 2 hrnky jedlé sody,
 • 2/3 hrnku kyseliny citronové,
 • až 60 kapek oblíbeného esenciálního oleje,
 • rozprašovač s vodou,
 • silikonové formičky.

V míse ze skla smíchejte jedlou sodu a kyselinu citronovou. Při práci s kyselinou doporučujeme pracovat v rukavicích. Suché ingredience lehce vlhčete vodou z rozstřikovače. Postačí zhruba dvě zmáčknutí pumpičky, směs by měla být spíše suchá. Do směsi přidejte esenciální olej a dobře promíchejte. Poté ji napěchujte do formiček a nechte schnout celou noc.

Pokud nemáte formičky, můžete ze směsi v ruce vymodelovat jakýkoliv „patvar“. Po uschnutí šumivky skladujte ve vzduchotěsné nádobě. Při používání nechte šumivku zcela vyšumět a až poté záchod spláchněte.

4. Kuchyně: nejdůležitější místnost na konec

V kuchyni a jídelně se nepořádek tvoří každý den, takže její úklid nechte až na závěr. Začněte s ním až ve chvíli, kdy dopečete. Vzhledem k tomu, že v kuchyni budete připravovat štědrovečerní večeři, věnujte při úklidu největší pozornost zejména troubě a sporáku. Neméně důležitá je také lednice, ve které budete skladovat potraviny na svátky. Proto z ní vyhoďte vše, co je po datu spotřeby, umyjte skleněné police a celý vnitřní prostor lednice. Vhodným prostředkem otřete také jídelní stůl a židle.

Moderní jídelní sestava pro celou rodinu
Obrázek: Moderní jídelní sestava pro celou rodinu

Stejně jako v obývacím pokoji i v kuchyni zredukujte staré dekorace, obměňte je a utřete pod nimi prach. Vytřete police i skříňky v kuchyňské lince a vyleštěte lesklé povrchy.

Jak na úklid trouby

Čištění trouby je náročné, ale důležité. Připálená mastnota totiž může negativně ovlivnit chuť připravovaného pokrmu.

 • Odstranění mastnoty  − pro odstranění mastnoty použijte pastu, kterou si vyrobíte z jedlé sody a citronové šťávy. Množství záleží na velikosti trouby. Pasta musí mít takovou konzistenci, aby se snadno roztírala. Na povrch ji nanášejte hadříkem nebo starým zubním kartáčkem. Vyhněte se však topným tělesům. Po čištění troubu alespoň 12 hodin nepoužívejte.
 • Vyčištění skla – na špinavé a mastné sklo je nejlepší použít kypřicí prášek. Smíchejte jej v misce s vlažnou vodou. Měli byste vytvořit kaši husté konzistence, kterou budete hadříkem nanášet na sklo. Ideální doba působení je 30 −60 minut. Po jejím uplynutí sklo otřete vlhkým hadříkem a suchým jej vyleštěte.

Jak na úklid sporáku

Pokud vaříte na plynových hořácích, odstraníte z nich mastnotu octem. V neředěné formě jej nalijte na zaschlá místa a nechte působit celou noc. Druhý den ráno stačí povrch setřít mokrým hadříkem se saponátem. Pokud jsou plochy hořáku obzvláště zanesené, sejměte je, posypte jedlou sodou a postříkejte octem. Vytvoří se pěna, která připáleniny uvolní.

Při čištěné sklokeramické desky musíte postupovat obzvláště opatrně, abyste ji nepoškrábali. Mastnotu spolehlivě odstraní citronová šťáva, kterou plochu potřete a poté omyjete běžným způsobem. Zaschlé skvrny jednoduše odstraníte šťávou z cibule. Rozkrojenou cibulí nečistoty potřete a šťávu nechte působit celou noc. Druhý den ráno stačí nečistoty jednoduše setřít.

Nenechte se před Vánoci deptat časovou tísní. Stačí si jen vyčlenit dostatek času a do úklidu zapojit i další členy domácnosti. Ježíšek je pak za to jistě bohatě odmění.